Najlepsze atrakcje dla dzieci - Kotlina Kłodzka i Kudowa Zdrój 15/11/2019


Kotlina Kłodzka to kraina geograficzna położona w Sudetach otoczona przez takie góry jak Góry Stołowe, Góry Bardzkie, Góry Złote, Wzgórza Ścinawskie, Góry Bystrzyckie, Wzgórza Włodzickie i Masyw Śnieżka. Głównym miastem jest Kłodzko. To doskonałe miejsce dla miłośników górskich wędrówek, nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci i tych młodszych i tych większych.

Ta urokliwa kraina to nie tylko malownicze szlaki w lesie, czy górskie wyprawy. Kotlina Kłodzka oferuje znacznie więcej. Atrakcje są wręcz na wyciągnięcie ręki. Swoją podróż można zacząć od spenetrowania podziemnego świata np. w jaskini Niedźwiedziej czy zgubić się w labiryntach Skalnego Miasta, a w lasach poszukać postaci z bajek. Dla lubiących prace ręczne można spędzić dzień na lepieniu garnka. Dla tych, co uwielbiają ciszę, spokój i zieloną oazę kotlina oferuje liczne parki uzdrowiskowe. A dla amatorów bardziej ekstremalnych doznań kotlina jest wręcz idealnym miejscem.

Będąc mamą dwóch uroczych dziewczynek (Weronika 6 lat, Paulina 4 lat) bardzo szybko zorientowałam się, że to, co dla mnie jest bardzo atrakcyjne (piesze wędrówki, zwiedzanie starych kościołów czy zamków) nie koniecznie jest, czym zachwycającym dla moich pociech :-). Oczywiście bardziej od spokoju, ciszy i łona natury wybierają place zabaw, albo miejsca gdzie można interaktywnie spędzić czas. Dlatego też planując wspólny czas warto zadbać o każdego członka rodziny.

To zaczynamy zwiedzanie Kotliny Kłodzkiej!

Przystanek 1. Jaskinia Niedźwiedzia - Kletno

To jedna z najpiękniejszych jaskiń w naszym kraju. Najbardziej efektowną częstą tego podziemnego świata jest Sala Pałacowa i korytarz Stalaktytowy, z mostkiem i jeziorkami.
W jaskini znajduje się też sala nietoperzy (mieszka ich ok. 200) i często zdarza się, iż można je spotkać na trasie turystycznej, co zawsze wzbudza dużo emocji i to nie tylko u dzieci. Atrakcją dla dzieci będzie także sala ze szkieletem niedźwiedzia.

Zanim pojedziecie:

- jaskinia czynna jest w każdy dzień oprócz poniedziałków i czwartków w godzinach
09.00 – 16.40;

- czwartki czynne w okresie od V do VIII;

- należy wcześniej dokonać rezerwacji/zakupu biletów zarówno indywidualnych jak
i grupowych;

- w jaskini panuje stała temperatura ok. 60 C – dlatego pamiętajcie o ciepłych ubraniach
i bytach najlepiej z podeszwą antypoślizgową;

- czas zwiedzania to 40 min.

 

Przystanek 2. Czarna Góra

   Dla miłośników zimowych atrakcji i nie tylko czeka stacja narciarska Czarna Góra z czynnym przez cały rok wyciąganiem krzesełkowym i ośmioma wysięgami orczykowymi. Maluchom stawiającym pierwsze kroki na nartach ośrodek oferuje lekcje nauki jazdy, ale przygotowano także dla nich specjalne atrakcje. Na milusińskich czeka tor snowboardowy, który przeznaczony jest do jazdy na pontonach, ślizgawkach i saneczkach. Dla straszaków - miłośników ekstremalnych doznań przygotowano tor Czarna Żmija, po którym zjeżdża się wagonikiem z prędkością 40km/h. Dla zwolenników deski dostępne są bounceboardy - specjalne piankowe deski do zabawy i ćwiczeń akrobacji powietrznej. A zmęczone mamusie odpoczną i zregenerują się w tutejszym SPA.

Przystanek 3. Ogród Bajek – poczuj się jak w bajce ruszaj do Międzygórza

Międzygórze, ul. Wojska Polskiego 2/9

Ogród Bajek czynny jest codzienne w godzinach 10.00 – 16.00 (październik – kwiecień); maj – sierpień w godz. 9.30 – 17.30; wrzesień 9.30 – 16.00.

Ogród bajek został założony tuż po I wojnie światowej, przez pracownika leśnego, który dzięki swojej bogatej wyobraźni tworzył bajkowe postacie z korzeni drzew, szyszek i kory. Ogrodowi grodziło zamknięcie, ale obecne stanowi jedną z większych atrakcji okolicy. Można tutaj spotkać Czerwonego Kapturka, Jasia i Małgosie, Pinokia, Myszkę Miki czy Muminki. Tym, co lubią się bać muszą koniecznie odwiedzić dom Baby Jagi z wypchanym borsukiem i strasznym dzikiem. Ciekawostką są wiersze rozmieszczone w ogrodzie na dużych kolorowych tablicach. Nieznużone dzieciaki mogą jeszcze wyszaleć się na placu zabaw, a rodzice odpocząć w ogrodzie medytacji.

Przystanek 4. Polanica Zdrój

To urokliwe miasteczko najlepsze jest na letnie spacery. Idealnym miejscem dla rodzin
z maluszkami wydaje się rozległy park zdrojowy. Wśród zieleni stoi zabytkowa pijalnia wody mineralnej. Na milusińskich na pewno duże wrażenie zrobi fontanna, która w letnie wieczory podświetlana jest kolorowymi reflektorami, a jej strumienie tańczą w rytm muzyki. Idąc dalej trafiamy do Parku Szachowego z dużymi figurami, fontannami i placem zabaw.

Jeżeli jeszcze to za mało to Polanica oferuje letnią rynnę saneczkową. Trudno będzie oderwać dzieciaki od saneczek. Jest to świetna, ale przede wszystkim bezpieczna zabawa.

 

Przystanek 5. Kudowa Zdrój

Park Zdrojowy to przepiękny park i idealne miejsce na spokojne spacery. Jest tutaj muszla koncertowa, podświetlana fontanna, hala spacerowa, a po drugiej stronie parku znajduje się staw, po którym można popływać łódką z pociechami.

Przystanek 6. Aquapark Kudowa Zdrój

Kompleks basenów, które zadowolą i tych starszy i tych młodszych. Znajdziecie tutaj takie atrakcje jak pełnowymiarowy basen pływacki, basen rekreacyjny, sztuczną rzekę, dużą wodną zjeżdżalnie, a dla najmłodszych brodzik ze zjeżdżalniami.

Przystanek 7. Park linowy MountainEmotion - Kudowa Zdrój, ul. Moniuszki 4

Za nudno, za spokojnie nie tutaj. W parku przygotowano dwie trasy. Jedna z nich dedykowana jest dla młodszych. Dla młodzieży jak i dla dorosłych przygotowano trudniejszy tor. MountainEmotion organizuje również wycieczki zimowe w góry, jazdę konną, wyprawę quadami, zorbing i kuligi.

 

Przystanek 8. Minizoo

W wiejskim gospodarstwie Gorczyńskich nie tylko pokarmicie kurki, bażanty czy strusie to jeszcze ulepicie sobie garnuszek, zobaczycie kuźnie czy najprawdziwszy wiatrak.

Gospodarstwo czynne jest codzienne w godz. 10.00 – 18.00 i znajduje się obok innej atrakcji ok. 200 m od kaplicy Czaszek.

 

Warto także zobaczyć:

- Muzeum Papiernictwa w Dusznikach

- Muzeum Lalek Kudowa Zdrój, ul. Zdrojowa 46b

- Muzeum Żaby, ul. Słoneczna

- Kaplica Czaszek – atrakcja raczej dla starszych

- Błędne Skały – niezwykłe kształty skał w Parku Narodowym Gór Stołowych uruchomią naszą wyobraźnię i przeniesie nas w magiczny świat.

 

Dobre rady mamy :-)

- pamiętaj zawsze o zabraniu wody do picia dla całej rodziny;

- zabierz różnego rodzaju niebrudzące małe przekąski dla dzieciaków (np. herbatniki, pokrojone w ćwiartki jabłka, bezpestkowe winogrona, rodzynki, kukurydziane chrupki);

- przydadzą się także mokre chusteczki;

- i koniecznie ubranie na zmianę (odpowiednie do pory roku).

 

Udanego wypoczynku!

 

Autor: Joanna Osadzińska

Może spodoba się