Pasma górskie w polsce - ciekawostki 31/07/2017


Druga połowa sierpnia i wrzesień to najlepszy czas na wycieczkę w góry. Zdecydowanie rzadziej pojawiają się burze, a tłumy stają się jakby mniejsze, a widoki wydają się jeszcze piękniejsze, tym bardziej, kiedy liście zaczynają zmieniać kolory. Największą popularnością cieszą się Tatry, w związku z czym przedstawimy wam nieco mniej oczywiste górskie pasma.

NAJniższe – Góry Świętokrzyskie

Najwyższe wzniesienie to Łysica licząca ledwie 612 m n. p. m., dzięki czemu Góry te są świetną alternatywą dla rodzin z małymi dziećmi i tych, dla których zdobywanie najwyższych szczytów nie jest priorytetem. Jednym z najbardziej znanych i popularnych miejsc w tym paśmie jest Łysa Góra, na której zamiast czarownic, z którymi miejsce to kojarzy się jak żadne inne, znajdziemy relikwie Krzyża Chrystusa. Będąc tu, nie można ominąć także Jaskini Raj. Kiedy zatęsknicie za zgiełkiem miasta możecie odwiedzić Kielce i Bałtów, w którym mieści się park dinozaurów.

 

NAJstarsze – Góry Sowie

Geologiczna historia Gór Sowich sięga aż 4,5 miliarda lat. Znajduje się tu wiele ciekawych tras turystycznych, prowadzących po zróżnicowanym pod względem budowy terenie.
Z górskich szczytów rozciągają się widoki na pobliskie miejscowości i pobliskie pasma górskie. Na najwyższym szczycie Wielkiej Sowie wznosi się kamienna wieża widokowa sięgająca 25 metrów. U podnóża gór znajdziecie kilka miast, którym warto poświęcić trochę czasu: Dzierżoniów, Nowa Ruda i Jedlnia-Zdrój.

NAJniezwyklejsze – Góry Stołowe

To także niezbyt wysokie pasmo, idealne na rodzinną wyprawę z dziećmi. Warte obejrzenia są przede wszystkim Szczeliniec Wielki i Błędne Skały, gdzie natura stworzyła z piaskowców niesamowite skalne figury, nadając im przeróżne kształty, wśród których maczuga jest najzwyklejsza. Będąc tu, warto udać się także do Złotego Stoku, gdzie zwiedzić można nieczynną już kopalnię złota. Góry Stołowe to nie tylko wzniesienia, skały i lasy, ale także miejscowości uzdrowiskowe, w których warto się zatrzymać. Najpopularniejszym jest Kudowa-Zdrój – jedno z najstarszych uzdrowisk nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

 

NAJciemniejsze – Góry Izerskie

Jest to propozycja nie tylko dla ludzi kochających góry i samotność, ale przede wszystkim dla miłośników nocnego nieba. W dolinie Izery i Jizeryjki mieści się Izerski Park Ciemnego Nieba, gdzie niebo jest nawet czterdziestokrotnie ciemniejsze niż w mieście, co pozwala zajrzeć w gwiazdy. Wybierając Góry Izerskie, możecie zatrzymać się w jednej z małych wiosek lub w Świeradowie-Zdroju.

 

 

 

Autor: Anna Wajs-Wiejacka

Może spodoba się