10 najlepszych ośrodków narciarskich w Polsce 16/11/2018


 

Polskie góry – piękne, czarujące, luksusowe i drogie? Wszystko to prawda, aczkolwiek z pełną odpowiedzialnością w naszych, jakże różnorodnych, pasmach górskich można znaleźć też prawdziwe perełki turystyczne za niewielkie pieniądze. Jak to zrobić? Poniżej wszystkiego się dowiecie!

 

Kotlina Kłodzka - Zieleniec

 

Naszą podróż zacznijmy od zachodniej strony Polski, gdzie mamy jeden z najlepszych kurortów narciarskich w Kotlinie Kłodzkiej, czyli Zieleniec. Nie bez znaczenia Zieleniec Ski Arena swym mikroklimatem przypomina nam Alpy. Na tym obszarze zima trwa bowiem bardzo długo, ponieważ góry pokryte są śniegiem niemal 150 dni w roku. Co jednak naprawdę wyróżnia Kotlinę Kłodzką, to pierwsza w Polsce linowa kolejka Skyway Express. To duma polskiego narciarstwa, która umożliwia bardzo luksusowe podróżowanie. W gondoli zakosztujemy kawy lub poczęstujemy się małym „co nieco”. Narciarze mogą także skorzystać z 4 innych kolejek linowych, jakie obsługują łącznie 22 km tras. Chyba nie ma co narzekać na takie możliwości szusowania.

 

Szrenica w Szklarskiej Porębie – tanio i ekskluzywnie

 

Polska część Karkonoszy zachwyci nas najlepszym ośrodkiem narciarskim, jaki znajduje się w Szklarskiej Porębie. To znany punkt turystyczny na mapie Polski, ale może częściej odwiedzany latem. Tym razem warto się tu wybrać z całą rodziną także zimą. Jeśli jednak chcemy cieszyć się białym szaleństwem, trzeba się wyposażyć w odrobinę odwagi, która będzie wręcz niezbędna, aby zmierzyć się z tzw. Ścianą. To najbardziej stroma trasa narciarska w Polsce licząca 2 kilometry długości. Różnica jej poziomów wynosi aż 510 metrów, a więc niezwykle spektakularny wynik! Trasy Lolobrygida i Puchatek zapraszają już w najbliższe ferie wszystkich miłośników szusowania.

 

Podhale wciąż najsłynniejsze

 

Miłośnicy narciarskiego szusowania z pewnością znają już Białkę Tatrzańską i nie raz mieli okazję odwiedzić trzy znamienite stacje narciarskie, jak Bania, Kaniówka i Kotelnica. Ta wspaniała lokalizacja już zyskała powszechne uznanie i rozgłos, a przez wielu porównywana jest nawet z nowoczesnymi ośrodkami w Austrii czy Francji. Okazuje się jednak, że to jeszcze nie koniec inwestycji w tym regionie, ponieważ w planach jest połączenie wszystkich stoków Białki oraz Bukowiny. Powstanie nam więc jeden imponujący narciarski organizm, którego nie będzie się można powstydzić w Europie. Mamy tu zatem zabawę dla wszystkich, ponieważ Podhale gwarantuje też moc atrakcji dla najmłodszych. Dorośli docenią również odprężający wieczorny wypoczynek w pobliskich termach.

 

Czarny Groń w Beskidzie Małym

 

Ten niewielki, ale niezwykle atrakcyjny, ośrodek narciarski położony jest zaledwie 20 kilometrów od Wadowic. Można tu spotkać także miłośników jednośladów, czyli snowboardzistów, którzy, jak wiadomo, ukochali bardziej ekstremalne zabawy na śniegu. Czarny Groń doskonale im to umożliwia, ale zaprasza też fanów freestyle’u. Warto wpaść także do pobliskiego snowparku Tiger, jeśli nie wystarcza nam już tylko deska. Za sprawą prawdziwych pasjonatów doświadczymy, być może jedynej w Polsce, okazji do przetestowania wyjątkowo ekstremalnych podjazdów i zjazdów oraz zasmakujemy w podniebnych akrobacjach, jakie gwarantuje nam poduszka typu landingbag.

 

Krynica Górska i Henryk ski

 

Do Krynicy z niemałą frajdą wybiorą się ci, którzy nie przepadają za tłumami i potrzebują nabyć troszkę doświadczenia w profesjonalnym szusowaniu. Prowadzone tu od kilku lat modernizacje gwarantują zabawę na wysokim poziomie, ale na uwagę najbardziej zasługuje imponująca i unikalna w naszym kraju trasa narciarska biegnąca tuż nad ulicą. Na szczyt Góry Krzyżowej pojedziemy 4-osobową kanapą, z której z przyjemnością podziwia się tutejsze widoki.

 

Wisła – wizytówka skoczków

 

Wisła być może nie należy do najczęściej odwiedzanych ośrodków narciarskich, ale jest sławna z jednego – wydała nam znakomitego skoczka narciarskiego Adama Małysza i choćby z tego względu powinna się znaleźć w tym rankingu. Wisła wciąż się zmienia. Co roku oddawane są tu nowe wyciągi dla narciarzy. Bezsprzecznie jednym z najważniejszych jest ośrodek narciarski Stożek, liczący sobie aż 998 m.n.p.m. Wystarczy stanąć na szczycie, aby móc podziwiać widoki i westchnąć sobie pod nosem – ach jak wysoko! Już sam ten szczyt, który przecież nie jest jedynym w Wiśle, zagwarantuje przyjemny narciarski urlop amatorom, jak i profesjonalistom!

 

Kasprowy Wierch nie tylko z kolejki słynie

 

Czy Kasprowy Wierch nie może ani chwili odetchnąć od napływu turystów? Otóż odwiedzają go zarówno latem, jak i zimą. Narciarze, ale także zwyczajni miłośnicy grzanego wina przybywają tutaj, ponieważ miejsce niemal do złudzenia przypomina Alpy! Jeśli więc nie masz czasu jechać do Włoch lub Szwajcarii, czy może po prostu nie stać cię na białe wakacje z górnej półki, to zapewniamy, że Kasprowy Wierch naprawdę niczym nie odstaje od profesjonalnych ośrodków narciarskich Europy. Szczyt ten otrzymał nawet przydomek „świętej góry polskiego narciarstwa”. Dlaczego? No choćby dlatego, że był to pierwszy ośrodek dla miłośników dwóch desek w Polsce. Nie musimy się przy tym niczym martwić, ponieważ od tamtej pory był już kilka razy modernizowany, aby sprostać oczekiwaniom bardziej wymagających narciarzy i snowboardzistów.

 

Sztucznie naśnieżany stok Śnieżnica

 

W razie gdyby pogoda zrobiła nam psikusa i nie chciała dłużej naśnieżać górskich szczytów, pozostają jeszcze sztucznie zabielane stoki, jak choćby małopolska Śnieżnica. Gwarancję jakości śnieżnego podłoża zapewnia zupełnie nowa instalacja naśnieżająca, która do tej pory jeszcze nikogo nie zawiodła. Na stok wjedziemy natomiast nowym wyciągiem krzesełkowym. Sama podróż zajmuje tylko 4 minuty, więc warto skorzystać z tych kilku chwil relaksu i nabrać sił przed dalszym szusowaniem po stoku.

 

Szczyrkowy Ośrodek Narciarski

 

Szczyrk to jedna z kolejnych destynacji, której nie oprze się żaden prawdziwy narciarz. Główną zaletą tej okolicy jest możliwość korzystania ze wspólnego karnetu na trasy Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego oraz pobliskiego Centralnego Ośrodka Sportowego. Warto wiedzieć, że na Halę Skrzyczeńską można się dostać na dwa sposoby. Zawiezie nas tam zarówno 10-osobowa kolej gondolowa, jak i 6-osobowa kolej krzesełkowa. Sprawdź więc wszystkie uruchomione ostatnio trasy niebieskie mające łącznie aż 4 kilometry długości, co wraz z innymi w Szczyrku daje nam imponującą sumę 20 kilometrów zjazdów!

 

Na koniec Beskid Sądecki

 

Zjazdy na nartach nie kończą się wraz z zapadającym zmrokiem. Sztuczne naświetlenie stoków w Beskidzie Sądeckim zapewnia bowiem dłuższe czerpanie z przyjemności szusowania. Aż dziewięć nowoczesnych wyciągów to całkiem przyzwoita wizytówka Beskidu Sądeckiego. Trasy nie są przepełnione, jak to ma niestety miejsce w bardziej popularnych zimowych destynacjach, co pozwala na bezpieczne i nieskrępowane trenowanie swych umiejętności. Tu także nie trzeba liczyć na doskonałą zimową pogodę, ponieważ zadbano o wysokiej jakości infrastrukturę sztucznego naśnieżania stoków. Piękne krajobrazy, doskonałe trasy zjazdowe i niskie ceny – to chyba najlepsza motywacja do wyprawy w ten strony.